Zvyšování finanční gramotnosti a podnikavosti našich žáků

Naše škola využila nabídku paní Vránové, ředitelky Okresní hospodářské komory v Pelhřimově, a zahájila spolupráci s Hospodářskou komorou. Zapojili jsme se do projektu, který si klade za cíl zvyšovat finanční gramotnost a podnikavost žáků. Třída 4. O měla tak možnost otestovat deskovou hru „Cesta životem“ od pana Petra Lišky z Pelhřimova. Pan Liška nejprve stručně popsal svůj příběh, od studia na VŠE a na FTVS až po svoje podnikání. Původní povolání učitele se nezapře, výklad byl poutavý od samého začátku a studenti doslova hltali každé slovo.

V čem spočívá hra Cesta životem? Nejedná se o obyčejnou hru, ale rovněž o velice dobrou výukovou pomůcku. Studenti nejprve investovali do vzdělání, pak se rozhodovali, zda půjdou na další studia nebo se postaví na vlastní nohy a budou vydělávat peníze. Měli možnost srovnání – pracovní život zaměstnance proti rizikům či výhodám podnikání. Na své cestě životem se setkali s různými situacemi – doplacení daní, sjednání pojištění, získání státní zakázky, zaplacení pokuty apod. Každý student si vedl průběžnou evidenci příjmů a výdajů. Po 60 minutách hry podtrženo a sečteno. Pro někoho znamenalo zisk, pro někoho ztrátu. Nadšení nevyprchalo ani po hodině hraní. Po ukončení hry padaly otázky: „Kdy si zahrajeme znovu?“, „Můžeme mít takovou hru ve škole?“ Podívejte se na fotografie a sami uvidíte ty zářící oči 😉

Ing. Eva Augustová

O autorovi Ing. Olga Krankusová