Budujeme zelené stěny

V naší škole jsme začali postupně budovat zelené stěny. A to nejen proto, že jsou krásným estetickým prvkem. Hlavním důvodem je fakt, že zlepšují kvalitu ovzduší v budovách. Rostliny obecně odstraňují oxid uhličitý ze vzduchu a produkují kyslík. Odfiltrují také různé kontaminující látky, vytvářejí čistší vzduch, zachycují prach a dokážou odstranit velkou část škodlivých toxinů. Účinky rostlin uspořádaných do kolmých zelených stěn jsou ještě zvýšeny.

Zelené stěny navíc ve vytápěných prostorách zvlhčují, osvěžují a ochlazují vzduch a přispívají tak ke zdravějšímu prostředí, ve kterém pobýváme. Řada nezávislých studií potvrdila filtraci a zachycování škodlivých látek. Zjistilo se, že tento účinek mají pouze rostoucí rostliny, nikoli třeba řezané. Vertikální zahrada funguje také jako velmi efektivní tepelný a zvukový izolační systém.

Nezbývá než doufat, že jejich výhody využijí i naši žáci co nejdříve.

O autorovi Ing. Olga Krankusová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *